Ile czasu mam syndyka?

Decyzja o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej to krok niezwykle trudny, ale często jedyny, by wyrwać się z pętli długów. Wraz z tą decyzją w Twoim życiu pojawia się nowa, ważna postać – syndyk. Wielu osobom sama nazwa tej funkcji kojarzy się z kimś, kto będzie kontrolował każdy ich ruch przez długie lata. To naturalne, że w takiej sytuacji rodzi się pytanie: ile czasu mam syndyka i jak długo potrwa ta, bądź co bądź, niekomfortowa współpraca? Spokojnie, postaram się to wyjaśnić w prosty sposób. Syndyk jest ważnym uczestnikiem postępowania, ale jego aktywna rola jest ograniczona w czasie.

Kiedy syndyk wkracza do akcji? – Początek współpracy

Syndyk nie pojawia się w Twoim życiu z zaskoczenia. Jest on powoływany przez sąd w momencie, gdy sąd wydaje postanowienie o ogłoszeniu Twojej upadłości konsumenckiej. Od tej chwili to właśnie syndyk staje się osobą odpowiedzialną za przeprowadzenie postępowania upadłościowego zgodnie z przepisami prawa. Jego zadaniem nie jest Cię dręczyć, ale w sposób uporządkowany zarządzać Twoim majątkiem (jeśli jakiś posiadasz) i dążyć do zaspokojenia wierzycieli w możliwym zakresie, przy jednoczesnym przygotowaniu Cię do nowego startu.

Główna rola syndyka – co robi i jak długo trwa ten etap?

Gdy sąd ogłosi Twoją upadłość, rozpoczyna się tzw. właściwe postępowanie upadłościowe, i to właśnie na tym etapie rola syndyka jest najbardziej aktywna i widoczna. Co dokładnie robi syndyk? Przede wszystkim zajmuje się ustaleniem, co wchodzi w skład Twojego majątku (tzw. masy upadłości) – sporządza spis inwentarza. Jeśli posiadasz wartościowe rzeczy, które mogą zostać sprzedane na rzecz wierzycieli (np. samochód, którego nie potrzebujesz do pracy, drugie mieszkanie), syndyk zajmie się ich likwidacją, czyli sprzedażą. Równocześnie ustala on listę Twoich wierzycieli i wysokość ich roszczeń.

Jak długo trwa ten najbardziej intensywny okres współpracy z syndykiem? To zależy od skomplikowania Twojej sprawy. Jeśli nie posiadasz żadnego majątku do spieniężenia, a lista Twoich wierzycieli jest stosunkowo prosta, ten etap może potrwać kilka miesięcy, zazwyczaj od około 6 do 12 miesięcy. Syndyk w tym czasie zbiera potrzebne informacje, przygotowuje dokumentację i ostatecznie składa do sądu projekt planu spłaty wierzycieli lub wniosek o umorzenie Twoich zobowiązań bez ustalania planu spłaty. Jeśli natomiast posiadasz majątek, który trzeba sprzedać (np. nieruchomość), proces ten może się wydłużyć, czasem nawet do kilku lat, w zależności od tego, jak szybko uda się znaleźć nabywcę.

Syndyk a plan spłaty wierzycieli – zmiana roli

Po zakończeniu etapu ustalania majątku i listy wierzycieli (oraz ewentualnej likwidacji majątku), syndyk przedstawia sądowi projekt planu spłaty wierzycieli. To sąd ostatecznie decyduje o tym, czy taki plan zostanie ustalony, na jaki okres i w jakiej wysokości będą miesięczne raty. Od momentu, gdy sąd zatwierdzi plan spłaty, rola syndyka znacząco się zmienia.

W trakcie realizacji planu spłaty, który może trwać – jak już wiesz z innych naszych materiałów na finteo.pl – od kilku miesięcy do standardowych 3 lat (a w przypadku zawinionej niewypłacalności nawet do 7 lat), aktywny nadzór syndyka nad Twoim codziennym życiem zazwyczaj maleje lub nawet ustaje. Ty sam/a dokonujesz wpłat określonych w planie spłaty, najczęściej na specjalny rachunek lub bezpośrednio do wierzycieli, zgodnie z postanowieniem sądu. Syndyk może być jeszcze zaangażowany w nadzorowanie prawidłowości wykonywania planu spłaty, składanie sądowi okresowych sprawozdań, ale nie jest to już tak intensywna współpraca jak na początku postępowania. W wielu przypadkach, po ustaleniu planu spłaty, głównym organem nadzorującym jego wykonanie staje się sąd.

Kiedy syndyk formalnie kończy swoją pracę?

Formalne zakończenie pracy syndyka w Twojej sprawie następuje w różnych momentach, w zależności od przebiegu postępowania. Jeśli nie posiadasz majątku i sąd od razu umarza Twoje zobowiązania bez ustalania planu spłaty, rola syndyka kończy się stosunkowo szybko po dopełnieniu przez niego niezbędnych formalności (sporządzenie spisu inwentarza, listy wierzytelności, złożenie wniosku do sądu).

Jeśli natomiast ustalony został plan spłaty, syndyk kończy swoje główne zadania związane z zarządzaniem masą upadłości po jego zatwierdzeniu przez sąd i ewentualnym podziale ostatnich środków. Jego późniejszy udział może ograniczać się do sporadycznych czynności sprawozdawczych. Ostateczne „pożegnanie” z konsekwencjami upadłości następuje po pomyślnym wykonaniu całego planu spłaty i wydaniu przez sąd postanowienia o stwierdzeniu jego wykonania oraz o umorzeniu pozostałych, niespłaconych zobowiązań.

Życie po syndyku – perspektywa nowego startu

Pamiętaj, że obecność syndyka w Twoim życiu, choć może być trudna, jest tymczasowa. Jego rolą jest przeprowadzenie Cię przez skomplikowany proces upadłości w sposób zgodny z prawem i umożliwienie Ci oddłużenia. Po zakończeniu jego aktywnej roli i pomyślnym wykonaniu planu spłaty (lub uzyskaniu umorzenia bez planu), otwierają się przed Tobą drzwi do nowego etapu – życia bez przytłaczającego ciężaru starych długów. To czas na odbudowę swojej sytuacji finansowej na zdrowych zasadach.

Zrozumienie roli i ram czasowych działania syndyka pomoże Ci spokojniej przejść przez cały proces upadłości. Nie bój się pytać i szukać informacji – to Twoje prawo.

Scroll to Top